VLASTITA NAKLADA (samoizdavaštvo) ILI IPAK IZDAVAČ?
Prednosti i mane samoizdavaštva
Što je naklada?
Riječ naklada ima dva značenja:
- poduzeće koje izdaje knjige; izdavač, nakladnik
- broj primjeraka tiskan u jednom izdanju; tiraža
Ako ste se odlučili za vlastitu nakladu…
Vlastita naklada je naklada samog autora (koji je samoizdavač) isključivo s vlastitim ISBN brojem i CIP-om. Vlastita naklada se piše na impresum knjige. Kao samoizdavač sami zatražite ISBN brojeve od NSK, koje možete dobiti u roku dan-dva nakon što im dostavite impresum knjige. CIP dobivate tek nakon što pošaljete kompletnu obradu knjige u PDF formatu.
Izdavač također mora biti naveden u impresummu kao i urednik i ostali koji su sudjelovali na knjizi.
Samoizdavaštvo ili vlastita naklada je danas vrlo popularno, i većina autora se odluče na taj potez, no postoji jedan veliki problem koji svi zaborave, a to je prodaja vlastitih knjiga.
Sve ono što morate napraviti kao samoizdavač, su:
- Lektura teksta
Mnogi ne obraćaju pažnju na greške dok pišu, a niti kasnije žele čitati ponovno cijeli tekst i ispravljati. Većina objavljuje u takvom stanju, dok se manjina ipak odlučuje platiti nekog lektora koji će im urediti tekst. Lektori će vas koštati po kartici teksta. Što više kartica, to više eura. A kartica teksta nije isto što i stranica.
- Prijelom teksta.
Napraviti prijelom knjige ne zvuči previše komplicirano i teško, no svakako treba obratiti pažnju na neke sitnice. Naravno, veličina stranice mora biti ista kao odabrana veličina knjige i naslovnice. Treba obratiti pažnju na margine, paziti da su parni i neparni brojevi stranica dobro postavljeni. Svako bi poglavlje trebalo ići na novu stranicu, a na početku cijele knjige, točnije teksta trebate imati stranicu s autorskim pravima, točnije impresum.
Što se postavljanja kazala tiče (kazalo, ne sadržaj), tu ćete se morati dosta potruditi. To je nešto, što većina neće znati, pa će ponovno morati otvoriti novčanik i platiti nekog tko koristi (tj plaća) programe kako bi mu mogao napraviti prijelom i pripremiti knjigu za tisak. Svakako morate paziti na font, na razmak, itd…
- Naslovnica knjige
Prvo što mene osobno privuče na policama, je naslovnica. Tek onda sadržaj knjige, a na kraju autor.
Naslovnica je nešto što mora biti odrađeno po propisima, pazeći da se zadovolji ukus autora knjige, a na kraju i „pogoditi“ dimenzije. Mislite li da je to jednostavno? Za nekog tko se nikad time nije susretao, radio nešto slično, tu vam neće pomoći aplikacije za mobitelu, ni ostali programi za fotografije. Tu vam treba grafički dizajner. Program koji bi napravio savršenu naslovnicu – ponovno se plaća! Opet morate naći nekog tko će vam to napraviti za „par eura“, a cijene naslovnica kreću se od 400 eura pa na više. Ovisi o vašim željama. (provjerena informacija). Obavezno morate paziti da ne uzmete sliku s interneta koja je zaštićena, koja ima autorska prava, i slično. Font koji stavljate na korice također morate paziti da zadovoljavaju sve kriterije i budu vizualno lijepe. Jer, kao što sam na početku napisala – naslovnica je najvažnija karika cijele knjige.
- Grafička priprema
Ako ste mislili da ste gotovi, niste. Tek sada idu provjere svega što ste napravili, i grafički se priprema za tisak. Ili ćete opet nekoga platiti za taj posao, jer sumnjam da će vam to itko raditi besplatno. Ako i pristane netko za vas to napraviti besplatno jer vas poznaje, načekat ćete se. Ovo je najvažniji dio cijelog procesa, i svaka priprema je bitna jer takva odlazi u tisak. Upravo to što ste poslali, tiskara će tiskati.
A sada ide najvažniji dio!
Stigle su vam knjige iz tiskare i što sada?
- Marketing
Ako ste influencer, imate hrpu pratitelja na društvenim mrežama i napisali ste vrlo zanimljivu knjigu (podsjećam da je danas vrlo popularna literatura self-help, hororci, erotika), bez sumnje ćete prodati nekoliko naklade. Ako ste se odlučili za manje popularno štivo, hm. (??)
No, ako vam pak nikako ne ide prodaja knjiga, reklamirat ćete se na svim društvenim mrežama, grupama, organizirati promociju u nekom kafiću, (jer knjižnice nisu čule za vas i termin možete čekati mjesecima, i nemate nikog poznatog da vas progura) i još će vam ostati hrpa primjeraka. Ako ćete imati sreće, prodat ćete sve primjerke i uložiti u drugu knjigu.
Možda ćete se odlučiti za osobnu web stranicu, no ako se niste negdje medijski pojavili, malo tko će za vas znati. A knjige treba i distribuirati, zar ne?
Naravno, neću spominjati one koji imaju neko veliko ime iza sebe, ako vam je baka pisac, teta vam radi u knjižnici, svekar vam poznati glumac, ili slično, nemate se što brinuti! Termin vas u knjižnicama već čeka, a mediji samo čekaju još jednu nadu na književnoj sceni!
A što ako nemate nikog?
I naravno, najvažniju stvar ste zaboravili….
- Plaćanje knjiga
Ako ćete htjeti ponuditi knjige knjižarama, nećete moći. Vrlo jednostavno. Sve primjerke koje ste prodali, dobili ste novac „na ruke“. Vi njima knjigu, oni vama novac na ruke. I to je vrlo opasno jer nemate obrt, niste registrirani kao izdavač, nemate tvrtku preko koje smijete prodavati, i jednog dana vam porezna može pokucati na vrata i postaviti vam vrlo jednostavno pitanje. Gdje su vam računi? A to isto pitanje postavit će vam knjižara kojoj ste ponudili svoje knjige. Kako ćete im napisati otpremnicu? Kako ćete im izdati račun? Zaboravite da će se vaše knjige tamo naći, jer ni jedna knjižara, knjižnica i slična ustanova, ne može otkupiti vaše knjige bez računa.
Ako ste se odlučili za izdavača…
Vrlo jednostavno – sva ova muka postaje muka izdavača. Vi njima vaš rukopis, a sve ostalo je njihova briga. Za puno manje novaca.
I na kraju, odluka je na vama.
Hoćete li sami objaviti knjigu, ili ćete ipak sve prepustiti izdavaču?